0507 507 79 67
info@izmirparkur.com
Adres:Güney Mahallesi 1140. Sk No: 29 35180 Konak/İzmir

Bekçilik

Bekçilik

Bekçilik; Egm bağlı yaya birliklerdir. Genelde gece mesaisinde hizmet vermektedirler. Bekçi olmak isteyen binlerce aday için ise Başvuru şartları arasında 2 yıl boyunca aynı bölgede ikamet şartı olmakla birlikte 2020 itibari ile adayın askerliğini yapmış olma şartı bulunmaktadır.

Başvuru aşamasında bekçi olmak isteyen adayların en az Lise Mezunu olması, askerliğini yapış olması 31 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Bekçilik Hazırlık Adaylarının, Polis akademisi tarafından yapılacak Bekçilik yazılı sınavından geçerli baraj puanınını alması gerekmektedir.

Bu şartları tamamlayan Adaylar, ”Bekçilik Parkur” Mülakatına ve Bekçilik Sözlü mülakatına girmeye hak kazanırlar. Bekçilik yazılı sınavında, 100 adet genel kültür ve genel yetenek sorusundan 50 adet Doğru soru yapan adaylar başarılı sayılırlar.

Bu aşamayı da başarılı olarak tamamlayan adaylar; Bekçilik Ön sağlık kontrolü ve Bekçilik Fiziksel yeterlilik Mülakatına girmeye hak kazanırlar. Ön sağlık Kontrolünde Adayın, Yazlık üniforma giyildiğinde açıkta kalan bölgeler de Dövme, Faça izi ve Doğum lekesi gibi eşgal belirleyici izleri olmaması gerekmektedir.

Bekçilik

Bekçi adayları için 162 cm boy sınırı ve 18-27 arasında beden kitle endeksi bulunmaktadır. Bekçilik Mülakatında; Yazılı sınav %25 Fiziki Yeterlilik testi %25 ve Sözlü mülakat %50 etkili olmaktadır. Tüm bu puanlar Toplanıp adayın gene puanını oluşturur. Başvuran adaylar arasında en iyi genel ortalamaya sahip olan adaylar Sıralamaya girer ve bekçi eğitimi almaya hak kazanırlar.

Polis akademisi tarafından belirlenen 2-4 ay arası bir eğitimin ardından, istihdam edilmek üzere görev yerlerine gönderilirler. Sokaklarda, il, ilçe ve beldelerde güvenlik, asayiş ve huzurunu sağlamak için İçişleri Bakanlığı tarafından EGM’ye bağlı olarak görevlendirilen Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Maaşları ise şu şekildedir;

2020 yılı itibari ile güncel olarak İlkokul mezunu olan Bekçiler: 4,302,90 TL maaş alırlar. Lise mezunu olan Bekçiler: 4355 TL ile 4,465,19 TL civarında maaş alır. Ön lisans mezunu olan Bekçi: 4359,70 ile 4.500 TL arasında maaş alır. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği duyurusunu www.pa.edu.tr adresinden güncel olarak takip edip, e devlet şifreniz ile online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Binlerce gencin hayallerini süsleyen Bekçilik birimi, Egm’ye bağlı bir güvenlik koludur.

Bekçilik

Bilgi Al

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right