0507 507 79 67
info@izmirparkur.com
Adres:Güney Mahallesi 1140. Sk No: 29 35180 Konak/İzmir

Pomem Sözlü Mülakat

Pomem Sözlü Mülakat

Pomem Sözlü Mülakat Aşamasında Bizleri Neler Bekliyor ?

Pomem Sözlü Mülakat aşaması 5 Farklı kriterden Oluşan aşamadır.

Bu aşamalar: 

1) Konu hakkında bilgi düzeyi: 0-20

2)  Kendisinden istenileni kavrama: 0-20

3) İfade etme yeteneği: 0-20

4) Beden dilini kullanma becerisi: 0-20

5) Özgüveni: 0-20

  • Adaylara Belirtilen 5 farklı kriter üzerinden 0-20 arası bir puan verilir. Adayların, Başarılı olabilmesi için sözlü mülakat aşamasından min. 70 puan ve üzeri alması gerekmektedir. 70 puan altı alan adaylar Başarısız Sayılacaktır.

Pomem Sözlü Mülakat

  • Peki Sözlü Mülakat aşaması, Çalışılması gereken bir aşamamıdır ?

 

Cevap: Tabi ki Hayır olacaktır.

Sözlü Mülakat aşaması ders çalışabileceğiniz gibi çalışılabilecek bir aşama değildir arkadaşlar, aksine doğal ve olduğunuz gibi görünmek sizlere avantaj sağlayacaktır. Sözlü mülakat Komisyonunun sizden görmek istediği tam olarak bu diyebiliriz.

Ezberci konuşmak, Kpss sınavına hazırlanır gibi hazırlanmak sizlerin doğal akıcı konuşma yeteneğinizi sınırlandırdığı gibi, beklenmedik sorulara karşı vereceğiniz tepki yeteneğini bu ezberci yaklaşım kısıtlamaktadır.

Bu Konuyla alakalı piyasada hazırlanan kaynakların tamamı ticari algı oluşturmak amacıyla, ticari bir beklenti doğrultusunda oluşturulan kaynaklardır. Hiç bir doğruluğu bulunmadığı gibi, adayın zaten pek bilgi sahibi olmadığı konularda, adayı daha da fazla bir çıkmaza sürüklemektedir.

Sözlü Mülakat aşaması için sınava girecek her adayın Komisyon tarafından alacağı ilk soru; Tanıt Kendini Sorusunu 1 dk’yı geçmeyecek kısa bir özgeçmiş oluşturmalıdır.

Örnek: Efendim, Adım Mehmet Soyadım Ertürk. 1995 Kırşehir Doğumluyum. Ege üniversitesi Tarih bölümü mezunuyum. 4 kardeşiz, annem ev hanımı, babam Terzi. Arz ederim Efendim…

Gibi kısa ve öz olmalıdır. Bundan daha uzun bir kendini tanıtma örneği zaten yüzlerce  tanıtım dinleyen komisyon görevlilerini yoracağı gibi bunun haricinde ki tüm kendinizi ispat etme amaçlı söylemleriniz gereksiz bir şekilde ters tepecektir.

Bırakın Sözlü mülakat komisyonu istedikleri gibi sizi keşfetsin. Kendizi ispat etme çabasında asla bulunmayın.

Yaptığımız Kısa tanıtım aşamasından sonraki gelecek ilk soru sizlerin kısa tanıtım aşamasında belirttiğiniz cümlelerden olacaktır.

Örnek: Mehmet madem Tarih bölümü mezunusun, söyle bakalım istanbul kaç yılında fethedildi ?

Örnek: Mehmet Tarih bölümü mezunusun neden öğretmen olmuyorsun ?

Örnek: Mehmet Üniversitede hangi yurtta kaldın?

Örnek: Mehmet Kırşehir’li bir şarkıcı söyler misin bize ? Devamın da o sanatçının bir eserini okumanızı dahil istenebilir.

  • Bu soruların cevabından sonra bir sonraki aşamada soru çekmeniz istenecektir.

 

Soru zarfı aşaması:

Mehmet sağından bir soru çek ve sayı numarası ile birlikte yüksek bir sesle oku.

Çektiğiniz soru bir bilgi yada, yorum sorusu olabilir…

Örnek: Kırık cam teorisi nedir. ?

Örnek: Ülkemizde ki en büyük sorun nedir. ?

vb. sorular ile karşılacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak şunu unutmamakta fayda var, cevaplayacağınız hiç bir sorunun cevabını net olarak bilmemeniz veya en iyi şekilde cevaplamanız sizlerin kesin olarak kaldığınız veya geçtiğiniz anlamına gelmemektedir.

Bu soru zarfı aşamasında ki amaç adayların konulara karşı bakış açısını değerlendirmek ve ifade etme yeteneğini ölçmektir.

Sözlü mülakat aşaması bir bilgi seviyesini ölçme aşaması değildir. Unutmayın sizler bilgi aşaması olan KPSS-TYT aşamasını geçtiniz ve istenilen bilgi seviyesinde olduğunuz için şuan komisyon karşısındasınız.

Soruları Kesin olarak, net bir şekilde cevaplayıp kalan adaylar olduğu gibi  cevap veremeyip geçen adaylar da bir o kadar fazladır. Burada ki en önemli husus, hakim olmadığınız konularda dahil kendinizi ifade etme şekliniz olacaktır.

Ortalama bir Pomem Sözlü Mülakat aşaması 3-5 dk arası sürmektedir. Sözlü mülakat aşamasında Ortalama her aday 70-80 arası bir sözlü mülakat puanı almakta ve kaderine terk edilmektedir. Sıralama giremeyen her adayın, Cimer üzerinden sözlü sonucu sonrası gelen cevaplar bu iddiayı doğrulamaktadır.

POMEM SÖZLÜ MÜLAKAT

Hep söylediğimiz gibi ortalama bir sözlü mülakat performansından sonra sizleri belirleyici kılacak olan Kpss puanınız ve Pomem Parkur (Fiziki yeterlilik) aşamasıdır.

Pomem Parkur aşaması bir adayın başarı ortalamasında herkesten farklı kılması adına hayati bir önem taşımaktadır.

Fiziki yeterlilik aşamasında 100 tam puan çeken bir aday ile baraj da geçen bir aday arasında ortalama 40 puanlık bir fark oluşturmaktadır. 40 Puanlık bir  fark ortalama 80 bin başvuru arasından ilk 8 bine girmeniz için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Sıralamada herkesten farklı olmak adına, Fiziki yeterlilik aşamasında herkesten ve genelden farklı bir performans oluşturmak için son ana kadar mücadele etmeyi unutmayın.!

Yıllardır fark oluşturup, başarı oranımızı borçlu olduğumuz bu aşamada, tüm öğrencilerimize Sonsuz başarılar dileriz….

 

Bu bilgilendirme yazısını, Link bağlantısını kopyalayarak arkadaşların ile paylaşmayı Unutma.!

 

Bilgi, paylaştıkça çoğalır.

 

 

YAZAR: Abdurrahman Kalkan

Sevgiler…

 

İZMİR PARKUR | Pomem Pmyo Paem Bekçilik Jandarma Astsubay Parkur Hazırlık Kursu

 

 

 

#sözlü #mülakat #pomem #parkur #hazırlık #kursu #izmir #pmyo #bekçilik

Bilgi Al

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right